Fundusze strukturalne (www.funduszestrukturalne.gov.pl) stały się podstawowymi instrumentami Polityki Strukturalnej Unii Europejskiej, których zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów UE. Fundusze kierowane są do tych regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UE. W skład Unii wchodzą regiony dobrze rozwinięte oraz te, których poziom rozwoju znacznie odbiega od "średniej europejskiej". Polityka Strukturalna i Fundusze mają pomóc władzom regionalnym słabiej rozwiniętych regionów w rozwiązaniu ich najważniejszych problemów gospodarczych.
W latach 2000-2006 istniały cztery Fundusze strukturalne, realizujące cele polityki spójności UE: Europejski Fundusz Społeczny (EFS), Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EAGGF), Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Finansowy Instrument Orientacji Rybołówstwa.
W tym okresie miasto Łódź ubiegało się o dofinansowanie projektów ze środków unijnych w tym w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), który zarządzany na poziomie krajowym, wdrażany był w systemie zdecentralizowanym na poziomie poszczególnych województw.
Łódź jako stolica województwa zdominowała wykorzystanie środków unijnych. Pozyskała ponad 60% wszystkich pieniędzy z Unii Europejskiej wydanych w regionie, w tym dużych projektów infrastrukturalnych.
Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej był zaangażowany w przygotowanie i realizację następujących projektów, współfinansowanych przez Unię Europejską, w ramach ZPORR: